Prawo narzuca obowiązek przeprowadzania corocznych badań technicznych na wszystkie obiekty budowlane, co oznacza, że przegląd powinien zostać przeprowadzony zarówno w budynkach prywatnych, jak i państwowych niezależnie od przeznaczenia.
Przegląd roczny - raz w roku (nie jest wymagany równy odstęp 12-u miesięcy).
Przegląd półroczny (obiekty wielkopowierzchniowe) dwa razy w roku w terminach do 31-ego maja i 30-ego listopada.
Przegląd pięcioletni raz na pięć lat, można go połączyć z przeglądem rocznym lub półrocznym.
Zwolnieni sąwłaściciele i zarządcy budynków mieszkalnych jednorodzinnych, obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego oraz całej grupy obiektów budowlanych wymienionych w art. 29 ust. 1 ustawy - Prawo budowlane (zwolnienie nie dotyczy sieci gazowych)
Przeglądy budowlane wykonywane są przez osoby posiadające właściwe uprawnienia budowlane. Często zdarza się że pod przeglądem podpisuje się jedynie inżynier z uprawnieniami konstrukcyjnymi. Jest to niezgodnie z prawem, ocenie podlegając również instalacje sanitarne, oraz raz na pięć lat elektryczne.
Jest to trudne pytanie, odpowiedź wymaga każdorazowej wyceny uwzględniającej wielkość i stopień skomplikowania obiektu, rodzaj przeglądu oraz dojazd Inżyniera.
Na Właścicielu, Zarządcy lub osobie upoważnionej ciąży obowiązek utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym i zapewnia bezpieczeństwa użytkowania. Sankcją jest grzywna nie mniejsza niż 100 stawek dziennych lub kara ograniczenia wolności bądź też pozbawienia wolności do roku. Do określenia stanu technicznego wymagane jest obowiązkowy przegląd budowlany.
Tak, w ramach zleconej kontroli wykonujemy równocześnie przeglądu kominiarskie i gazowe.
Jesienią 2023r, zasadniczo zmieniły się przepisy w tym obszarze. Jedyny ważny i aktualny przegląd przewodów kominowych i wentylacyjnych to ten zarejestrowany w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Protokół "papierowy" wystawiany jest przez kominiarza jako potwierdzenie, czyszczenia przewodów.