Obowiązującym aktem prawnym jest - Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane.
Inwestor ustanawia Inspektora Nadzoru Inwestorskiego w specjalności określonej przez Organ wydający pozwolenie na budowę.
Inspektor nadzoru będzie potrzebny m.in.na budowie: obiektów użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego o kubaturze większej lub równej 2500 m3. obiektów wpisanych do rejestru zabytków ( dla przebudowy, rozbudowy itp) budynków i budowli o wysokości nad terenem większej niż 15m
Nadzór inwestorski jest zestawem czynności mających na celu kontrolę prowadzonych prac budowlanych. Dzięki niemu inwestor ma kontrolę nad powstawaniem obiektu
Kontrola w zakresie zgodności prowadzonych prac z pozwoleniem na budowę i dokumentacją techniczną, jakości używanych materiałów budowlanych. Inwestor powinien być na bieżąco informowany o postępie prac oraz ich jakości. W toku realizacji Nadzoru inspektorzy mogą dokonywać odbiorów robót zarówno częściowych, jak i końcowych. Mogą również wspomagać Inwestora w przekazaniu obiektu do użytkowania
Nadzór zabezpiecza interesy inwestora nie tylko przed nadużyciami, ale również nieuczciwością wykonawców oraz projektantów.
Prowadzenie Inwestycji wymaga nie tylko zaawansowanej wiedzy technicznej, ale również skutecznej koordynacji działań wielu podmiotów.
Są to umiejętności i kwalifikację których często nie posiadają Inwestorzy. W tym kontekście zarządzanie projektem jest w praktyce pełnieniem funkcji Inwestora Zastępczego.
Inwestor Zastępczy przejmuje obowiązki związane z wymaganiami formalnymi, zapewnia jakość i terminowość wykonywanych prac. Mając dostęp do specjalistycznej wiedzy i doświadczenia odciąża Inwestora od trudów prowadzenia Inwestycji.
Taka współpraca umożliwia efektywniejsze zarządzanie ryzykiem i zasobami
W trakcie użytkowania obiektów budowlanych występują okoliczności które mogą mieć wpływ na ich bezpieczne (i zgodne z przeznaczeniem) funkcjonowanie.
Szczegółowe opracowania w formie Ekspertyzy lub Opinii Technicznej, pozwalają na ocenę obiektu budowlanego pod kątem bezpieczeństwa użytkowania oraz np. efektywności energetycznej.
Pozwala to dzięki specjalistycznej wiedzy oraz wykonaniu wymaganych, pomiarów sprawdzeń i obliczeń, na podjęcie właściwych kroków przez Właściciela lub Zarządcę budynku.
Kwalifikację i doświadczenie naszych Inżynierów, pozwala na zapewnienie bezpieczeństwa na etapie od planowania poprzez realizację inwestycji, oraz dalej w trakcie użytkowania obiektów budowlanych.